Decyzja RL.6220.23.5.2016 stwierdzajaca prak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko – Budowa przewodu tłocznego w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160)

Zławieś  Wielka, dnia 17 marca 2017 r.

 

RL.6220.23.5.2016

DECYZJA

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.), w związku z art. 71 ust. 2 pkt 2 , art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 1 i 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. z 2016 r. poz. 353 ze zm.), a także § 3 ust 1 pkt 79 – rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 71), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.12.2016 r. /data wpływu 6.12.2017 r./ złożonego przez Pana Sławomira Jakubowskiego –  Prezesa Zakładu Usług Komunalnych Zławieś Wielka Sp. z o. o. z siedzibą w Rzęczkowie 48A w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn „Budowa przewodu tłocznego w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160) gm. Zławieś Wielka”:

I. Stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn „Budowa przewodu tłocznego w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160) gm. Zławieś Wielka”.

II. Wskazuję na konieczność spełnienia następujących działań w fazie realizacji inwestycji:

1. Obowiązek unikania, zapobiegania, ograniczania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym w szczególności:

a) przed podjęciem prac w obrębie wykopów należy dokonać kontroli obecności w nich zwierząt. W przypadku ich obecności, zwierzęta należy odłowić, a następnie przenieść poza obszar robót, do siedliska zapewniającego możliwość dalszej wędrówki przez zwierzę. Na czas przemieszczenia zwierzę należy umieścić w pojemniku uwzględniającym biologię gatunku i w sposób wykluczający możliwość przypadkowego zranienia lub zabicia zwierzęcia.

b) wykonać tymczasowe wygrodzenia terenu przedsięwzięcia w miejscach, gdzie zostaną stwierdzone szlaki wędrówek płazów przecinające planowaną inwestycję. Ogrodzenia stosować w okresie wzmożonej migracji herpetofauny, a szczególnie w okresie wiosennym (pomiędzy miejscami zimowania a miejscami rozrodu) i w okresie jesiennym (pomiędzy siedliskami letnimi lub zbiornikami a zimowiskami). Należy zastosować płotki o wymiarach minimalnych: wysokość części nadziemnej – min. 40 cm, głębokość zakopania w gruncie – min. 10 cm, odgięcie górnej krawędzi w kierunku otaczającego terenu pod kątem 45-90°, tworzące daszek (przewieszkę) o szerokości min. 5 cm lub odchylenie całego ogrodzenia od pionu pod kątek 20°. Wzdłuż ogrodzenia od strony otaczającego terenu należy zamontować pułapki łowne.

III. Nadaję niniejszej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

UZASADNIENIE

Dnia 6 grudnia 2016 r. Zakład Usług Komunalnych Zławieś Wielka Sp. z o. o. z siedzibą w Rzęczkowie 48A, wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn „Budowa przewodu tłocznego w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160) gm. Zławieś Wielka”.

Planowane przedsięwzięcie należy do kategorii przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 79 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz.71), tj. „sieci kanalizacyjne o całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową, sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanych w pasie drogowym i obszarze kolejowym oraz przyłączy do budynków”.

Przedmiotowa inwestycja dotyczy sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 1740 m. Teren inwestycji nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zawiadomieniem z dnia 8 grudnia 2016 r. znak: RL.6220.23.1.2016 zostało wszczęte postępowanie w przedmiotowej sprawie i zawiadomiono strony o planowanym przedsięwzięciu.  W związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w  ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, organ w celu zawiadamiania stron postępowania zastosował art. 49 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Informacja została podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie zawiadomienia na tablicach ogłoszeń Urzędu, sołectw Łążyn i Rzęczkowo, a także na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej http://www.bip.zlawies.pl.

Dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, przeprowadzenie oceny zależne jest od woli samego organu wydającego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Organ ten stwierdza bowiem obowiązek bądź brak obowiązku przeprowadzenia oceny – art. 63 ust. 1 i ust. 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z  2016 r. poz. 353 ze zm.) pismem znak: RL.6220.23.2.2016 z dnia 8.12.2016 r., Wójt Gminy Zławieś Wielka wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia  na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu w/w przedsięwzięcia na środowisko.

Opinią znak N.NZ.40.2.6.10.2016 z dnia 21 grudnia 2016 r. /data wpływu: 27.12.2016 r./ Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu uznał, że dla powyższego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pismem z dnia 27 grudnia 2016 r. /data wpływu: 30.12.2016 r./ wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia, Po uzupełnieniach złożonych przez Zakład Usług Komunalnych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska opinią znak: WOO.4240.1023.2016.JR.2 z dnia 23 stycznia 2017 r. /data wpływu: 25.01.2017 r./ wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie przewodu tłocznego w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160) gm. Zławieś Wielka nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, zawierając jednocześnie  w swojej opinii na obowiązek unikania, zapobiegania i ograniczania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Postanowieniem znak: RL.6220.23.3.2016 z dnia 17 lutego 2017 r. Wójt Gminy Zławieś Wielka stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.  Następnie zawiadomieniem znak RL.6220.23.4.2016 z dnia 20 lutego 2017 r. podał do publicznej wiadomości informację o możliwości zapoznania się z zebranymi materiałami w sprawie.

W ramach planowanego przedsięwzięcia wybrano do realizacji wariant uwzględniający przebieg trasy przewodów wzdłuż istniejących dróg jako najmniej oddziałujący na środowisko. Niepodejmowanie inwestycji przyczyniłoby się do prowadzenia dalszej niekontrolowanej gospodarki wodno-ściekowej. Umieszczenie rurociągów w drogach spowoduje najmniejsze oddziaływanie na środowisko.

Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem zamierzenia do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko uwzględniono uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie przewodu tłocznego kanalizacji sanitarnej w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160) gm. Zławieś Wielka. Ścieki sanitarne odprowadzane będą poprzez projektowany przewód tłoczny do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej dn. 200 mm w m. Rzęczkowo, a następnie istniejącym systemem kanalizacyjnym do oczyszczalni ścieków.

Ponadto warto dodać, że na terenie gminy Zławieś Wielka przewidziana jest realizacja rozbudowy sieci kanalizacyjnej w miejscowości Łążyn oraz Stary Toruń i Górsk wraz z budową sieci wodociągowej w m. Stary Toruń (ul. Morelowa i Kasztanowa) oraz budową kolektora tłoczonego Toporzysko – Przysiek, realizowanego w etapach Przysiek – Górsk oraz Górsk – Toporzysko. Wszystkie te przedsięwzięcia łączy wspólne miejsce odprowadzania ścieków, tj. oczyszczalnia ścieków w Toruniu.

Po wybudowaniu kolektora tłoczonego (zgodnie z porozumieniem zawartym przez Gminę Zławieś Wielka z Wodociągami Toruńskimi) oczyszczalnia ścieków w Toporzysku zostanie zamknięta. Aglomeracja Zławieś Wielka będzie miała końcowy punkt zrzutu w Przysieku. Ścieki sanitarne odprowadzane będą do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej, a następnie do oczyszczalni ścieków w m. Toruń, wykorzystując aktualną rezerwę przepustowości oczyszczalni.

Planowany do realizacji przewód tłoczny kanalizacji sanitarnej składać się będzie z następujących elementów:

  • przewód tłoczny dn. 110mm
  • studnia kanalizacyjna, rozprężna, żelbetowa dn. 1200mm.

Projektowany przewód tłoczny kanalizacji sanitarnej jest przewodem przesyłowym, ciśnieniowym, odprowadzającym ścieki bytowo- gospodarcze z m. Łążyn do m. Rzęczkowo. Na trasie projektowanego przewodu tłocznego, przesyłowego nie będą włączane ścieki z budynków mieszkalnych. Eksploatacja przewodu tłocznego nie wymaga stałej obsługi.

Planowane przedsięwzięcie jest inwestycją liniową, z tego względu zajęcie powierzchni działek wystąpi tylko w okresie realizacji przedsięwzięcia. Po zakończeniu inwestycji powierzchnia działek zostanie przywrócona do stanu poprzedniego. Trasa projektowanego przewodu tłocznego kanalizacji sanitarnej biegnie wzdłuż działek niezabudowanych przez m. Łążyn i m. Rzęczkowo gm. Zławieś Wielka. Nie będą wymagane rozbiórki obiektów w związku z planowaną inwestycją.

Prace realizacyjne zostaną częściowo wykonane metodą bezwykopową  – przewiertem sterowanym, bez naruszenia konstrukcji istniejącej nawierzchni. Wykopy w miejscu lokalizacji komory startowej i końcowej zostaną wykonane jako wąskoprzestrzenne o ścianach pionowych, szalowanych wypraskami stalowymi o szerokości 1 x 3 m. Średnia głębokość układania przewodu będzie wynosiła 1,4 m.

Mając na uwadze skalę planowanej inwestycji, nie przewiduje się wystąpienia skumulowanego oddziaływania, nie zmieni się także w sposób znaczący istniejące zagospodarowanie terenu i użytkowanie przedmiotowego terenu. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji nie będą realizowane inne przedsięwzięcia, stąd nie zachodzi zagrożenie kumulowania się oddziaływań na środowisko.

Planowana inwestycja nie wiąże się z wykorzystywaniem zasobów naturalnych. Przedsięwzięcie nie wymaga usunięcia drzew i krzewów, jak również nie powoduje zniszczenia cennych przyrodniczo siedlisk. Drzewa i krzewy znajdujące się w zasięgu oddziaływania prowadzonych prac zostaną zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi pni poprzez zastosowanie osłon oraz fizycznymi uszkodzeniami, w tym wygrodzenie terenu ich ochrony. Planowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko oraz ochronę przyrody, w tym różnorodność biologiczną. Inwestycja zlokalizowana będzie w pasie drogowym, wobec czego nie wypłynie na degradację ekosystemów, utratę siedlisk i ich fragmentację, a więc nie przyczyni się do utraty różnorodności biologicznej na analizowanym obszarze.

W trakcie prowadzonych prac może nastąpić wzrost emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego oraz poziomu dźwięku, związanego z pracą sprzętu budowlanego i transportem materiałów. Roboty podczas realizacji przedmiotowej inwestycji będą wykonywane przy użyciu sprawnego technicznie sprzętu, dopuszczonego do eksploatacji i posiadającego aktualne przeglądy techniczne. Czynnikami, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko podczas realizacji przedsięwzięcia są hałas i wibracje. Uciążliwości będą miały charakter okresowy i ustąpią wraz z zakończeniem budowy. Aby zmniejszyć niekorzystne oddziaływania, Inwestor planuje prowadzić prace w porze dziennej, tj. 6.00 – 22.00.

Podczas wykonywania prac mogą wystąpić lokalne zanieczyszczenia pyłowe oraz gazowe, w postaci spalin emitowanych przez sprzęt mechaniczny. Będą to jednak uciążliwości czasowe.

Budowa nie przyczyni się do powstawania ścieków technologicznych, powstaną niewielkie ilości ścieków socjalno – bytowych podczas realizacji zadania. Potrzeby sanitarne osób zatrudnionych na terenie budowy zostaną zabezpieczone z wykorzystaniem urządzeń przenośnych, opróżnianych przez specjalistyczne firmy posiadające stosowne zezwolenia.

Podczas prowadzonych robót będą powstawały odpady, które będą zagospodarowane  zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odpady będą gromadzone selektywnie i niezwłocznie usuwane z terenu budowy – przekazywane do odzysku, a następnie unieszkodliwiania podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia w celu ich dalszego zagospodarowania lub unieszkodliwiania.

Eksploatacja projektowanego przedsięwzięcia nie będzie powodowała hałasu oraz emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego oraz emisji odpadów.

Zarówno realizacja jak i późniejsza eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie powodowała zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Inwestycja nie wiąże się z realizowaniem przedsięwzięcia na terenie zakładu o zwiększonym bądź dużym ryzyku pojawienia się awarii przemysłowej w myśl rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości  znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym ryzyku lub  dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 138). W związku z powyższym nie ma konieczności określenia wymogów w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii.

  1. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Na obszarze projektowanego przedsięwzięcia nie występują obszary wodno-błotne, inne o płytkim zaleganiu wód, wybrzeży, górskie, leśne, strefy ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary na których standardy jakości zostały przekroczone, o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, o znacznej gęstości zaludnienia, przylegające do jezior, jak również obszary ochrony uzdrowiskowej.

Planowane przedsięwzięcie będzie zlokalizowane na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Strefy Krawędziowej Kotliny Toruńskiej, gdzie obowiązują uwarunkowania określone uchwałą Nr X/254/15 Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 24 sierpnia 2015 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Strefy Krawędziowej Kotliny Toruńskiej (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. poz. 2575).  Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651 ze zm.), zakazy i uwarunkowania obowiązujące na ww. obszarze chronionego krajobrazu nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego.

W obszarze oddziaływania inwestycji nie występują wyznaczone, mające znaczenie dla Wspólnoty i projektowane przekazane do Komisji Europejskiej obszary Natura 2000. Realizacja inwestycji nie wymaga naruszenia naturalnych siedlisk przyrodniczych i ich przekształcenia, usunięcia drzew i krzewów, zajęcia siedlisk wrażliwych będących potencjalnym miejscem występowania gatunków chronionych. Zaplecze budowy przedmiotowego przedsięwzięcia zlokalizowane będzie na działce budowlanej, na której nie znajdują się siedliska gatunków chronionych. Inwestycja przebiegać będzie w pasie drogowym. W zasięgu prowadzonych prac nie występują drzewa i krzewy w związku z czym realizacja inwestycji nie wymaga ich usunięcia.

Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest na obszarze dorzecza Wisły, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. z 2016 r., poz. 1911).

Zamierzenie  zlokalizowane jest w obszarze jednolitej części wód podziemnych oznaczonym europejskim kodem PLGW200039, zaliczanym do regionu Dolnej Wisły. Na potrzeby aktualizacji ww. Planu, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu jednolitych części wód podziemnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 85) stan ilościowy i chemiczny tej JCWPd oceniono jako dobry. Rozpatrywana JCWPd jest niezagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. utrzymania co najmniej dobrego stanu ilościowego i chemicznego wód podziemnych.

Inwestycja znajduje się również w obszarze jednolitej części wód powierzchniowych oznaczonym europejskim kodem PLRW200017291649 – Dopł. z Siemonia, zaliczonym do regionu wodnego Dolnej Wisły. Na potrzeby aktualizacji ww. Planu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych (Dz. U. Nr 258, poz. 1549), ta JCWP posiada status naturalnej części wód, której stan oceniono jako zły. Rozpatrywana jednolita część wód powierzchniowych jest niezagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. osiągnięcia co najmniej dobrego stanu ekologicznego i co najmniej dobrego stanu chemicznego wód powierzchniowych.

Zadanie ma na celu poprawę stanu wód poprzez zebranie ścieków w szczelny system kanalizacyjny, a także odprowadzenie ich do oczyszczalni. Realizacja zamierzenia pozwoli na zachowanie stanu wód powierzchniowych oraz zabezpieczy wody podziemne przed degradacją powodowaną wyciekami z nieszczelnych szamb.

  1. Rodzaj, cechy i skala możliwego oddziaływania w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2

Planowana inwestycja nie  będzie oddziaływać na obszar  geograficzny oraz ludność. Nie występuje również transgraniczne oddziaływanie na elementy przyrodnicze

Na terenie projektowanego przedsięwzięcia występuje rzadka zabudowa zagrodowa, budynki jednorodzinne i gospodarcze. Na terenie gminy gęstość zaludnienia wynosi ok. 76 os. / km2 (wg danych GUS stan na dzień 31 XII 2015 r.).

Planując zamierzenie Inwestor uznał, że rurociągi poprowadzone wzdłuż dróg będą wywierały najmniejszy wpływ na istniejącą infrastrukturę i środowisko.

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że w związku z  realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia, ze względu na jego charakter i skalę, nie wystąpią oddziaływania o znacznej wielkości lub złożoności. Planowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko oraz ochronę przyrody, w tym różnorodność biologiczną. Inwestycja zlokalizowana będzie w pasie drogowym, wobec czego nie wypłynie na degradację ekosystemów, utratę siedlisk i ich fragmentację, a więc nie przyczyni się do  utraty różnorodności biologicznej na analizowanym obszarze. Planowana inwestycja nie obciąży istniejącej infrastruktury technicznej. Na etapie realizacji przedsięwzięcia będą występować przekształcenia terenu wyłącznie w zakresie w jakim będzie to niezbędne do wykonania inwestycji. Na etapie eksploatacji oddziaływanie na środowisko będzie ograniczone do minimum.

W przypadku natrafienia na przedstawicieli herpetofauny w trakcie realizacji inwestycji, proponuje się przenoszenie ich w bezpieczne miejsce o odpowiednich warunkach siedliskowych oraz tworzenie przegród zabezpieczających wtargnięcie płazów na teren budowy. Na etapie prowadzenia robót ziemnych ważne jest odpowiednie zabezpieczenie powstałych wykopów poprzez ich odgrodzenie. Zapobieganie to uwięzieniu w wykopach płazów. Na czynności związane z chwytaniem i przemieszczaniem chronionych gatunków, należy zgodnie z art. 56 ustawy o ochronie przyrody, uzyskać stosowną decyzję zezwalającą na odstępstwa od obowiązujących zakazów względem gatunków objętych ochroną. Powyższa procedura obowiązuje również w przypadku konieczności naruszenia innych zakazów określonych w art. 52 cyt. ustawy o ochronie przyrody w stosunku do gatunków chronionych.

W sąsiedztwie przedsięwzięcia znajdują się liczne cieki i zbiorniki wodne stanowiące potencjalne siedliska płazów. Tymczasowe wygrodzenia i kontrola maja na celu zmniejszenie wpływu przedsięwzięcia na chronione gatunki herpetofauny w sytuacji przecięcia przez inwestycję szlaków i korytarzy migracji płazów w sytuacjach, gdy należy uniemożliwić zwierzętom dostęp do obszarów prowadzenia prac budowlanych, w tym do obiektów mogących stanowić dla nich pułapki (m.in. wykopy), jak również do miejsc pracy sprzętu budowlanego mogącego powodować ich śmiertelność przez rozjeżdżanie.

Na podstawie przeprowadzonej analizy zgromadzonej dokumentacji, biorąc pod uwagę usytuowanie oraz skalę zamierzenia, nie przewiduje się ponadnormatywnego oddziaływania na poszczególne elementy środowiska takie jak panujący klimat akustyczny, powietrze oraz wody powierzchniowe i podziemne. Oddziaływania na środowisko wystąpią głównie w fazie realizacji inwestycji.

Na etapie budowy efektowne wykorzystanie energii związane będzie z optymalizacją prac poprzez wyeliminowanie „pustych przebiegów”, bliskością zaplecza budowy, wyłączaniu silników maszyn i samochodów podczas przerw w pracy.

Na podstawie informacji zawartych w dokumentacji, przeanalizowano wpływ przedsięwzięcia w kontekście adaptacji do skutków zmian klimatu (efekt cieplarniany). Realizacja inwestycji będzie związana z niewielką emisją gazów cieplarnianych do atmosfery, pochodzących ze spalin poruszających się pojazdów podczas budowy. Zatem uznano ten fakt za nieznaczący. Na etapie budowy nie przewiduje się wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń. Natomiast podczas eksploatacji, ze względu na umieszczenie rurociągów pod ziemią oraz w efekcie realizacji założonych rozwiązań, inwestycja  nie spowoduje oddziaływania na klimat, nie przyczyni się także do powstania nowych źródeł emisji szkodliwych dla życia i zdrowia ludzi. Dodatkowo podkreślić należy, iż omawiane zadanie zlokalizowane zostanie poza terenami osuwisk oraz zagrożonymi podtopieniami.

W związku z powyższym nie przewiduje się ekstremalnych sytuacji klimatycznych w obrębie przedmiotowej inwestycji.

Bezpośrednie oddziaływanie będzie miało charakter miejscowy, krótkotrwały, odwracalny i nie wpłynie znacząco na pogorszenie stanu jakości środowiska. Ponadto inwestycja nie wiąże się z nadmiernym wykorzystywaniem zasobów naturalnych, ponadnormatywnymi emisjami i występowaniem innych uciążliwości. Teren inwestycji nie wymaga konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Nie przewiduje się wystąpienia skumulowanego oddziaływania, nie zmieni się także w sposób znaczący istniejące zagospodarowanie terenu i użytkowanie przedmiotowego terenu. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji nie będą realizowane inne przedsięwzięcia, stąd nie zachodzi zagrożenie kumulowania się oddziaływań na środowisko.

Z uwagi na charakter, skalę i lokalizację planowanego przedsięwzięcia, nie przewiduje się negatywnego wpływu inwestycji na poszczególne elementy środowiska takie jak: panujący klimat akustyczny, powietrze oraz wody powierzchniowe i podziemne.

Po przeanalizowaniu, zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych tut. organ uznał, że przyjęte rozwiązania zapewnią ochronę środowiska zarówno na etapie realizacji jak i eksploatacji inwestycji. Nie stwierdzono ryzyka wystąpienia negatywnego oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko.

Zgodnie z art. 108 § 1 KPA, ze względu na ważny interes społeczny, decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Mając powyższe  na uwadze należało orzec jak w sentencji.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 353 ze zm.), decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji wymienionych w art. 72 ust. 1.

Niniejsza decyzja traci ważność po upływie 6 lat od dnia, w którym stała się ostateczna.

Termin ten może ulec wydłużeniu o 4 lata, jeżeli inwestycja realizowana jest etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w niniejszej decyzji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Wójta Gminy Zławieś Wielka w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Załącznik:

– Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy ooś

 

Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska, oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U.  2016 r.,  poz. 353 ze zm.)

 Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa przewodu tłocznego w m. Łążyn (dz. nr 205) oraz w m. Rzęczkowo (dz. nr 160) gm. Zławieś Wielka, tj. w pasie drogowym. Przedmiotowa inwestycja dotyczy sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 1740 m. Sieć kanalizacyjna jest inwestycją liniową, nie zajmującą powierzchni terenu w fazie użytkowania.

Omawiana inwestycja będzie powiązana z innymi przedsięwzięciami na terenie gminy Zławieś Wielka przewidziana jest realizacja rozbudowy sieci kanalizacyjnej  w miejscowości Łążyn oraz Stary Toruń i Górsk wraz z budową sieci wodociągowej w m. Stary Toruń (ul. Morelowa i ul. Kasztanowa) oraz budowa kolektora tłoczonego Toporzysko – Przysiek, realizowanego w etapach Przysiek – Górsk oraz Górsk – Toporzysko. Wszystkie te przedsięwzięcia łączy wspólne miejsce odprowadzania ścieków tj. oczyszczalnia ścieków w Toruniu.

Ścieki sanitarne odprowadzane będą poprzez projektowany przewód tłoczny do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej dn. 200 mm w m. Rzęczkowo, a następnie istniejącym systemem kanalizacyjnym do oczyszczalni ścieków. Po wybudowaniu kolektora tłoczonego (zgodnie z porozumieniem zawartym przez Gminę Zławieś Wielka z Wodociągami Toruńskimi) ścieki z oczyszczalni w m. Toporzysko odprowadzane będą do oczyszczalni w m. Toruń, wykorzystując aktualną rezerwę przepustowości oczyszczalni.

Planowana do realizacji sieć kanalizacji sanitarno – tłocznej składać się będzie z następujących elementów:

  • przewód tłoczny dn. 110mm
  • studnia kanalizacyjna, rozprężna, żelbetowa dn. 1200mm.

Przewód tłoczny zaprojektowano z rur PE-HD RC dn. 110 mm łączonych poprzez zgrzewanie doczołowe. Na włączeniu do istniejącej kanalizacji sanitarnej ø 200 mm w m. Rzęczkowo jest projektowana studnia kanalizacyjna, rozprężna ø 1200 mm.

Projektowany przewód tłoczny kanalizacji sanitarnej jest przewodem przesyłowym, ciśnieniowym, odprowadzającym ścieki bytowo- gospodarcze z m. Łążyn do m. Rzęczkowo. W m. Łążyn zaprojektowano przepompownię ścieków dla potrzeb przedmiotowego zadania inwestycyjnego Na trasie projektowanego przewodu tłocznego, przesyłowego nie będą włączane ścieki z budynków mieszkalnych. Eksploatacja przewodu tłocznego nie wymaga stałej obsługi.

Roboty podczas realizacji przedmiotowej inwestycji zostaną wykonane mechanicznie oraz ręcznie. Planowana inwestycja nie wiąże się z wykorzystywaniem zasobów naturalnych. Przedsięwzięcie nie wymaga usunięcia drzew i krzewów, jak również nie powoduje zniszczenia cennych przyrodniczo siedlisk.

Czynnikami, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko podczas realizacji przedsięwzięcia są hałas i wibracje spowodowane pracą sprzętu mechanicznego. Podczas wykonywania prac mogą wystąpić lokalne zanieczyszczenia pyłowe oraz gazowe, w postaci spalin emitowanych przez sprzęt mechaniczny. Będą to jednak uciążliwości czasowe.

Planowane przedsięwzięcie będzie zlokalizowane na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Strefy Krawędziowej Kotliny Toruńskiej, gdzie obowiązują uwarunkowania określone uchwałą Nr X/254/15 Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 24 sierpnia 2015 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Strefy Krawędziowej Kotliny Toruńskiej (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. poz. 2575).  Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651 ze zm.), zakazy i uwarunkowania obowiązujące na ww. obszarze chronionego krajobrazu nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego.

Zadanie ma na celu poprawę stanu wód poprzez zebranie ścieków w szczelny system kanalizacyjny, a także odprowadzenie ich do oczyszczalni.

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że w związku z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia, ze względu na jego charakter i skalę, nie wystąpią oddziaływania o znacznej wielkości lub złożoności. Planowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko, ochronę przyrody, w tym różnorodność biologiczną.

 

Informacje

Rejestr zmian