Zawarcie małżeństwa następuje z zachowaniem uroczystej formy zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wybranym przez nowożeńców urzędzie stanu cywilnego.
Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w obecności dwóch pełnoletnich świadków oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście. Inne przeszkody małżeńskie wymienia Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 11 § 1, art. 12 § 1, art. 13 § 1, art. 14 § 1, art.15 § 1 (ubezwłasnowolnienie całkowite, choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy, pozostawanie w związku małżeńskim, pokrewieństwo w linii prostej oraz powinowactwo linii prostej, stosunek przysposobienia).
Nie jest również możliwe zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika bez złożenia należytego pełnomocnictwa (art. 16). O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa decyduje oświadczenie złożone przed kierownikiem USC. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko, będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko, albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:
- przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby,
- złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
- złożyć zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli tego wymagają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
- dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo,
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- paszport,
- wizę wydaną przez władze polskie, jeżeli z danym państwem obowiązują wizy.
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- dowód ustania poprzedniego małżeństwa, jeżeli wcześniej pozostawała w związku małżeńskim (nie składa się odpisów aktów znajdujących się w księgach tutejszego USC; oraz składa pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.