Postanowienie RL.6220.6.3.2016 stwierdzające brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu niesionego piasku i żwiru z dna rzeki Wisły w km 759+550 ÷ 759+850 przewidzianej do realizacji na działce nr ewid. 303, obręb ewidencyjny Toporzysko.

Wójt Gminy

Zławieś Wielka

Powiat Toruński

Zławieś  Wielka, dnia 10 sierpnia 2016 r.

 RL.6220.6.3.2016

POSTANOWIENIE

 Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm. ) w związku z art. 63 ust 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
(Dz. U. z 2016 r. poz. 353 ze zm.), a także § 3 ust 1 pkt 41 b) –  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć  mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 71), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2016 r. złożonego Spółkę SOLBET Sp. z o. o., ul. Toruńska 71, 86-050 Solec Kujawski:

stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko

dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu niesionego piasku i żwiru z dna rzeki Wisły w km 759+550 ÷ 759+850 przewidzianej do realizacji na działce nr ewid. 303 w obrębie ewidencyjnym Toporzysko, gm. Zławieś Wielka

UZASADNIENIE

            Dnia 23 lutego 2016 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek  złożony przez Spółkę SOLBET Sp. z o. o., ul. Toruńska 71, 86-050 Solec Kujawski, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu niesionego piasku i żwiru z dna rzeki Wisły w km 759+550 ÷ 759+850 przewidzianej do realizacji na działce nr ewid. 303 w obrębie ewidencyjnym Toporzysko, gm. Zławieś Wielka.

Planowane przedsięwzięcie należy do kategorii przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 41 b) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz.71), tj. „wydobywanie kopalin ze złoża na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 24 lub ze śródlądowych wód powierzchniowych”.

Zawiadomieniem z dnia 15 marca 2016 r. znak: RL.6220.6.1.2016 zostało wszczęte postępowanie w przedmiotowej sprawie i zawiadomiono strony o planowanym przedsięwzięciu. Informacja została podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie zawiadomienia na tablicach ogłoszeń Urzędu, sołectwa Toporzysko, a także na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.zlawies.pl.

Dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, przeprowadzenie oceny zależne jest od woli samego organu wydającego decyzję środowiskową. Organ ten stwierdza bowiem obowiązek bądź brak obowiązku przeprowadzenia oceny (art. 63 ust. 1 i ust. 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).

Zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z  2016 r. poz. 353 ze zm.) pismem znak: RL.6220.8.2.2016 z dnia 16.03.2016 r., Wójt Gminy Zławieś Wielka wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania  przedsięwzięcia  na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu w/w przedsięwzięcia na środowisko.

Pismem znak N.NZ.42.6.2.2016 z dnia 30 marca 2016 r. /data wpływu: 5.04.2016 r./ Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu uznał, że nie jest organem właściwym do wydania opinii w przedmiotowej sprawie.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy opinią znak: WOO.4240.256.2016.PP.2 z dnia 4 lipca 2016 r. /data wpływu 12.07.2016 r./ wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu niesionego piasku i żwiru z dna rzeki Wisły w km 759+550 ÷ 759+850 przewidzianej do realizacji na działce nr ewid. 303 w obrębie ewidencyjnym Toporzysko, gm. Zławieś Wielka nie istnieje  konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem zamierzenia do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko uwzględniono uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji,

Przedsięwzięcie polegać będzie na wydobywaniu piasku i żwiru z dna rzeki Wisły, które przemieszczają się wraz z płynącą wodą, w km 759+550÷759+850. Zamierzenie prowadzone będzie na działce nr 303, obręb Toporzysko, gmina Zławieś Wielka. Zgodnie z ewidencją gruntów i budynków teren przeznaczony pod inwestycję stanowią grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi.

Planowane przedsięwzięcie odbywać się będzie na długości do 300 m i szerokości do 60 m, o łącznej powierzchni 18 000 m2. Praktycznie jednak, obszar z którego odbywać się będzie wydobycie materiału z dna rzeki Wisły stanowić będzie powierzchnię nie większą niż 100 m2, co wiąże się z prowadzeniem prac w jednym z planowanych miejsc wynikającym ze stałego ruchu wydobywanego rumowiska pod wpływem przepływu wody. Stały ruch rumowiska powoduje ciągłe zasypywanie miejsca, z którego wydobyto piasek i żwir. Przewidywana głębokość czerpania nie przekroczy 3 m poniżej zwierciadła wody.

Teren poboru rumoszu dna rzeki Wisły zajmuje niewielką powierzchnię w pasie wytyczonej drogi wodnej, która została wyznaczona w miejscu dotychczasowej działalności wydobywczej w km rzeki 759+550÷759+850.

Punktowy pobór realizowany będzie na szerokości do 60 m, co przy szerokości koryta rzeki 400-450 m, stanowi ok. 5 % szerokości koryta rzeki. Wydobywaniu podlegać będzie rumowisko wleczone. Prace będą odbywać się na uregulowanym odcinku rzeki – w polu trasy regulacyjnej, która została zaprojektowana i wykonana w XIX w.

Pobór piasku będzie miał miejsce w strefie nurtowej Wisły. W miejscu prowadzonego wydobycia rumoszu nie występują stabilne lub okresowe formy rzeczne, w tym łachy i wyspy. z uwagi na dotychczasowy sposób użytkowania wskazanych powierzchni wydobywczych, w miejscach ich lokalizacji brak jest rozwiniętych zbiorowisk roślinności wodnej oraz dogodnych siedlisk bytowania ptaków (łachy, wyspy) lub organizmów wodnych.

Wydobycie materiału odbywać się będzie w miejscach wypłaceń, co nie przyczyni się do obniżenia dna koryta rzecznego oraz uruchomienia procesu erozji wgłębnej.

Przeładunek wydobytego materiału odbywać się będzie przy istniejącym nadbrzeżu, na lewym brzegu rzeki w km 760 + 850.

b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się  oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać  przedsięwzięcie,

Nie przewiduje się znaczącego skumulowanego oddziaływania inwestycji na elementy środowiska, gdyż eksploatacja będzie prowadzona w tym samym czasie tylko na jednej lokalizacji.

c)  wykorzystywania zasobów naturalnych

Dominującą frakcją rumowiska wleczonego na Dolnej Wiśle są piaski z niewielką domieszką żwirów. Planowana inwestycja wiąże się z wydobywaniem piasków i żwirów z dna rzeki Wisły.

Z uwagi na dotychczasowy sposób użytkowania wskazanych powierzchni wydobywczych, w miejscach ich lokalizacji brak jest rozwiniętych zbiorowisk roślinności wodnej oraz dogodnych siedlisk bytowania ptaków (wyspy, łachy) lub organizmów wodnych. Realizacja inwestycji nie wymaga usuwania roślinności nadbrzeżnej, w tym nadwodnych zadrzewień, zakrzewień lub zbiorowisk szuwarowych. W związku z powyższym wyklucza się zagrożenie niszczenia cennych siedlisk przyrodniczych lub siedlisk stwarzających dogodne warunki dla bytowania gatunków ptaków, stanowiących przedmioty ochrony ostoi Dolina Dolnej Wisły.

d)  emisji i występowania innych uciążliwości,

Prowadzona działalność będzie źródłem hałasu, spowodowanego pracą ciężkiego sprzętu wydobywczego (koparki chwytakowej) oraz transportem kruszywa drogą wodną (barkami pchanymi przez holownik) do punktu składowania. Z uwagi na prowadzenia prac na rzece i w jej bezpośrednim sąsiedztwie, hałas będzie odczuwalny poza granicami eksploatacji złoża. Nie powinien być jednak uciążliwy, gdyż miejsca wydobycia oraz składowania usytuowane są z dala od zabudowy mieszkaniowej (ponad 500 m), a eksploatacja będzie prowadzona w godzinach dziennych. Jak wynika z wyników przeprowadzonych obliczeń, poziom hałasu nie przekroczy wartości normatywnej w ciągu dnia.

Eksploatacja kruszywa będzie wiązała się z emisją spalin w miejscu wydobycia oraz na trasie transportu kruszywa do miejsca rozładunku. Jednak z uwagi na szybkie rozpraszanie spalin w otwartej przestrzeni, wielkość emisji nie będzie miała istotnego wpływu na otoczenie.

Ze względu na wydobywanie i transport zawodnionego kruszywa nie przewiduje się emisji pyłu do powietrza. Z wyników przeprowadzonych badań, zamieszczonych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, wynika, że emisje zanieczyszczeń do powietrza nie powodują wystąpienia ponadnormatywnych stężeń substancji w powietrzu.

Prowadzenie działalności w zakresie wydobywania kruszywa z dna rzeki generuje niewielką ilość odpadów technologicznych (oleje przepracowane, zużyte części mechaniczne i podzespoły elektryczne) i komunalnych. Wytwarzane odpady  w pierwszej kolejności poddawane są odzyskowi, niektóre z nich zostaną wykorzystane w całości lub w części. Odpady niebezpieczne nie będą magazynowane na terenie zakładu, zostaną przekazane uprawnionym jednostkom gospodarczym. W trakcie eksploatacji nie przewiduje się powstania odpadów wydobywczych.

Prawidłowo prowadzona eksploatacja nie powinna spowodować zanieczyszczenia wód powierzchniowych. Możliwość taka istnieje jedynie w przypadku awaryjnych wycieków substancji ropopochodnych do wody. W związku z tym maszyny należy utrzymywać w dobrym stanie technicznym. Wszelkie naprawy sprzętu używanego do eksploatacji i transportu kruszywa należy wykonywać w miejscu do tego specjalnie przystosowanym, na uszczelnionym podłożu. W przypadku awaryjnych wycieków należy bezzwłocznie przystąpić do usuwania skutków i przyczyn awarii.

W trakcie prowadzonych prac nie będą powstawały ścieki technologiczne. Natomiast ścieki socjalno – bytowe magazynowane będą, tak jak obecnie, w szczelnych zbiornikach na statku.

Analizowane przedsięwzięcie nie powoduje emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, nie wprowadza do otoczenia promieniowania elektromagnetycznego, niejonizującego szkodliwego dla człowieka oraz promieniowania jonizującego, toksycznych substancji chemicznych i związków biologicznie czynnych oraz ścieków socjalno – bytowych i technologicznych.

e)  ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii;

Prawidłowy sposób prowadzenia eksploatacji i warunki środowiskowe, w których będzie się ona odbywała, nie będą prowadzić do sytuacji awaryjnych. Jedynie źle prowadzona eksploatacja może doprowadzić do zagrożeń dla bezpieczeństwa ludzi ze strony pracujących maszyn, czynnego wyrobiska oraz ruchu środków transportu na wodzie.

  1. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – uwzględniające:

a)  obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych,

W pobliżu miejsca planowanego przedsięwzięcia brak jest obszarów wodno-błotnych chronionych na podstawie konwencji Ramiarskiej.

b) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków
roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym
obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody,
Przedsięwzięcie będzie realizowane w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Dolina Dolnej Wisły PLB040003.

Na obszarach Natura 2000 obowiązują zakazy określone w art. 33 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r., poz. 1651 ze zm.) oraz dodatkowo na obszarze specjalnego ochrony ptaków Dolina Dolnej Wisły PLB040003 – uwarunkowania wynikające z Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 31 marca 2015 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003 (Dz. Urz. Woj. Kuj. – Pom., poz. 1184).

Planowane prace nie wiążą się z zajęciem siedlisk lęgowych gatunków ptaków będących przedmiotami ochrony ww. obszaru Natura 2000, wykorzystujących do rozrodu struktury łach i wyspy rzeczne, zadrzewienia i zakrzewienia, skarpy brzegowe, łąki, szuwary i nieużytki występujące w dolinie.

Wnioskowana inwestycja jest kontynuacją działalności wydobywczej w dotychczasowym miejscu. Dla inwestycji w 2012 r. wykonano raport o oddziaływaniu na środowisko i ocenę oddziaływania na środowisko. Z oceny przeprowadzonej w 2012 r., wynikał brak znaczącego negatywnego wpływu przedsięwzięcia w zakresie ochrony przyrody.

Uwzględniając zakres i skalę prowadzonych prac oraz ich lokalizację i punktowy charakter stwierdza się, że realizacja inwestycji nie będzie w sposób znacząco negatywny wpływać na elementy środowiska przyrodniczego, w tym cele i przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003.

c)  obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,

Inwestycja zlokalizowana jest w obszarze dorzecza Wisły, dla którego opracowano Plan gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, przyjętego uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2011 r. (M. P. z dnia 21 czerwca 2011 r., Nr 49, poz. 549).

Planowana inwestycja znajduje się w obszarze jednolitej części wód podziemnych JCWPd 44 oznaczonym europejskim kodem PLGW200044, zaliczanym do regionu Dolnej Wisły. Rozpatrywana JCWPd jest niezagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. utrzymania co najmniej dobrego stanu ilościowego i chemicznego wód podziemnych.

Inwestycja znajduje się w obszarze jednolitej części wód powierzchniowych rzecznych oznaczonych europejskim kodem PLRW2000212939, tj. Wisła od dopł. z Sierzchowa do Wdy, która jest zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. co najmniej dobrego stanu ekologicznego  i chemicznego wód powierzchniowych. Zastosowano derogację, gdyż zmiany morfologiczne istnieją od kilkuset lat i mają znaczenie dla ochrony dużych obszarów przed powodzią.

Na podstawie badań monitoringowych prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w 2010 r., zawartych w karcie informacyjnej, stwierdzono, że Wisła w punkcie pomiarowo – kontrolnym zlokalizowanym poniżej miasta Toruń, w m. Górsk, ma dobry potencjał ekologiczny i dobry stan chemiczny.

Dotychczasowa działalność Inwestora, polegająca na pozyskiwaniu piasku z koryta rzeki, nie miała istotnego wpływu na jakość wód Wisły. Oznacza to również, że kontynuacja dotychczasowej działalności nie wpłynie w żaden sposób zarówno na potencjał ekologiczny, jak i stan chemiczny tej jednolitej części wód.

Realizacja inwestycji nie spowoduje zagrożenia nieosiągnięcia celów środowiskowych zawartych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły.

W przypadku wystąpienia wód powodziowych konieczne jest zawieszenie eksploatacji kruszywa na okres wezbrań rzeki i zimowo-wiosennego pochodu lodów. Na podstawie odrębnych przepisów Inwestor ma obowiązek prowadzić stałą obserwację stanów wody na rzece Wiśle, a w przypadku prognozy hydrologicznej przewidującej przekroczenie stanu alarmowego winien zabezpieczyć sprzęt i maszyny.

d)  obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub
archeologiczne,

Na terenie inwestycji nie znajdują się obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

e)  gęstość zaludnienia,

Na terenie gminy gęstość zaludnienia wynosi ok. 75 mieszkańca na km2 (wg danych GUS stan na dzień 31 XII 2014 r.)

f)  obszary przylegające do jezior

 Nie występują na przedmiotowym terenie.

g)  uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej

Nie występują na przedmiotowym terenie.

  1. Rodzaj i skalę możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2, wynikające z:

a)  zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać

Inwestycja nie będzie oddziaływać na obszar  geograficzny oraz  ludność.

b)  transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy   przyrodnicze

Nie występuje transgraniczne oddziaływanie na elementy przyrodnicze

c)  wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej,

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że w związku z  realizacją i eksploatacją   przedsięwzięcia, ze względu na jego charakter i skalę, nie wystąpią oddziaływania o znacznej wielkości lub złożoności. Planowane przedsięwzięcie nie będzie istotnie negatywnie  oddziaływać na środowisko. Planowana inwestycja nie obciąży istniejącej infrastruktury technicznej. Na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będą występować przekształcenia terenu wyłącznie w zakresie w jakim będzie to niezbędne do wykonania inwestycji.

d)  prawdopodobieństwa oddziaływania,

Ze względu na przyjętą nieinwazyjną technologię prowadzenia robót budowlanych nie nastąpi wzrost szkodliwych dla środowiska oddziaływań.

Bilans – wielkość transportu rumowiska wleczonego jaki został opracowany przez „Hydroprojekt” w przekroju wodowskazowym Toruń wskazuje, że planowane zamierzenie praktycznie będzie bez wpływu na zachodzące procesy w korycie rzeki. Potwierdzają to także wieloletnie obserwacje wszystkich pozostałych miejsc czerpania piasku z koryta rzeki, od Włocławka do ujścia.

Eksploatacja rumoszu wleczonego z dna koryta rzeki Wisły nie przyczyni się do zmian poziomu wód powierzchniowych i podziemnych. Wydobycie materiału z dna odbywać się będzie w miejscach wypłaceń, co nie przyczyni się do obniżenia dna koryta rzecznego oraz uruchomienia procesu erozji wgłębnej.

Szczegółowa analiza wpływu poboru kruszywa  na środowisko biotyczne, wykazała nieistotny wpływ na elementy biologiczne: przewidywany wpływ na fitoplankton i zooplankton jest nieznaczący, pobór piasku nie odbywa się w miejscach w których występują makrofity bądź fitobentos.

Realizacja inwestycji nie będzie istotnie oddziaływała na klimat i jego zmiany na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego. Nie przewiduje się ekstremalnych sytuacji klimatycznych w obrębie analizowanej inwestycji. Inwestycja zlokalizowana jest poza terenami osuwisk i zagrożenia podtopieniami.

e)  czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania.

Oddziaływania będą miały charakter miejscowy i odwracalny, ograniczony do miejsca eksploatacji. Teren inwestycji nie wymaga konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Z uwagi na charakter, skalę i lokalizację planowanego przedsięwzięcia, nie przewiduje się negatywnego wpływu inwestycji na poszczególne elementy środowiska, dlatego nie stwierdzono potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Innym rozważanym wariantem prowadzenia wydobycia piasku z koryta rzeki jest przyjęcie całej szerokości na odcinku od km 758+000 do km 761+000 jako pola do wydobycia. W tym wariancie powierzchnia możliwa do wydobywania obejmowałaby ok. 90 ha. Jednak z uwagi na występującą zabudowę hydrotechniczną rzeki (ostrogi rzeczne, opaska brzegowa) oraz wyznaczony szlak żeglugowy wydobycie materiału na tak dużym obszarze jest niewskazane.

Nie przewiduje się innych wariantów przeprowadzania przedsięwzięcia, gdyż w przyjętej lokalizacji odkłada się najwięcej rumowiska wleczonego w korycie rzeki, a jego wydobycie nie wpływa ujemnie na parametry hydrometryczne przepływu wody.

Wskazane wnioskiem prace są kontynuacją robót wykonywanych w rejonie koryta rzeki Wisły, które pośrednio przyczyniają się do poprawy warunków przepływu wód oraz parametrów wytyczonej drogi, co umożliwia swobodną żeglugę jednostek śródlądowych, a zwłaszcza prowadzenia skutecznej akcji lodołamania.

Po przeanalizowaniu, zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia danych, biorąc pod uwagę lokalizację, zakres i planowany sposób realizacji i eksploatacji inwestycji tut. organ uznał, że przyjęte rozwiązania zapewnią ochronę środowiska zarówno na etapie realizacji jak i eksploatacji inwestycji. Nie stwierdzono ryzyka wystąpienia negatywnego oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko.

Mając powyższe  na uwadze postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Informacje

Rejestr zmian